فعالیت ۴۲۲ کانون فرهنگی هنری در مساجد استان قم/شبکه‌سازی میان کانون‌ها عامل موفقیت بچه‌های مسجد
فعاليت ۴۲۲ کانون فرهنگي هنري در مساجد استان قم/شبکه‌سازي ميان کانون‌ها عامل موفقيت بچه‌هاي مسجد

فعالیت ۴۲۲ کانون فرهنگی هنری در مساجد استان قم/شبکه‌سازی میان کانون‌ها عامل موفقیت بچه‌های مسجد

حجت الاسلام والمسلمين روحاني با بيان اينکه ۴۲۲ کانون فرهنگي هنري در مساجد استان قم فعاليت مي کنند گفت: امکان بهره مندي از برنامه هاي سايت بچه هاي مسجد نه تنها براي اعضاي کانون ها بلکه براي همه علاقمندان وجود دارد.
شناسه خبر : 26144 تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ زمان انتشار : ۰۹:۳۶

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه‌ای(فهما) از استان قم، حجت الاسلام و المسلمین «سعید روحانی» صبح امروز ( دوشنبه 25اسفند) در برنامه زنده « صبحانه» که از شبکه  نور پخش شد با گرامیداشت سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشورگفت: در حال حاضر 26 هزار کانون فرهنگی هنری در مساجد کشور فعالیت دارند که بطور رسمی سهم قم از این تعداد 422 کانون است.

 

مدير ستاد هماهنگي کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم با بیان اینکه در هر مسجد مجوز فعالیت یک کانون داده می شود گفت: در بسیاری از مساجد ما دو کانون قعالیت می کنند، کانون خواهران و کانون برادران که به صورت مجزا فعالیت داشته و دنهایت تعداد کانون های فعال در مساجد استان قم بیش از 422 کانون می شود.

 

وی با بیان اینکه فعالیت های کانون های مساجد در سه شبستان تعریف شده است یادآور شد: برنامه ها در  قالب سه شبستان «فرهنگ»، «هنر» و «نوآوری» و ۱۲ رواق و با ۴۰ برنامه فرهنگی، هنری و ساختاری اجرا می شود.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم تصریح کرد: ذیل هر شبستان ۱۲ رواق نور، کتاب، دانش، همدلی، رسانه، سرود، فیلم، نمایش، ترنج، قلم، کارآفرینی و فناوری تعریف شده است.

 

وی در ادامه تاکید کرد: همه فعالیت های کانون ها،مسجد پایه و خانواده محور بوده و سعی شده علاوه بر پیوست مسجد حول محور خانواده و بنیان خانواده فعالیت کند و در این سال ها هرچه جلو تر رفته ایم برنامه ها پرشور تر و پررنگ تر شده است.

 

حجت الاسلام روحانی  با اشاره  به شرایط کرونا در کشور گفت:با توجه به شرایط کرونا فعالیت های کانون ها نه تنها کمرنگ نشده بلکه با خلاقیت  و استفاده از فضای مجازی با قوت در حال انجام است به طور مثال در بحث تفسیر قرآن تا زمانی که کلاس ها حضوری برگزار می شد 6هزار مخاطب داشتیم اما امروز که به صورت مجازی برگزار می شود 36 هزار مخاطب داریم.

 

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص فهما گفت: رویداد ملی «فهما» که مخفف فرهنگ و هنر مساجد ایران است، در راستای معرفی فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد از سوی ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور طراحی و دنبال شد.

 

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه در قالب این طرح سعی شد تا فعالیت های کانون ها در سامانه «بچه های مسجد» معرفی شود افزود: طرح ملی پایتخت فهما (پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران) فرصتی برای دیده شدن، رقابت و معرفی فعالیت‌ کانون‌های فرهنگی هنری و الگوهای برتر مساجد است.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم با اشاره به کسب عنوان پایتخت فهما توسط قم افزود: در ارزیابی فهما (پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران) هشت شاخص وجود داشت و قم در تمام شاخص ها اول شد.

 

وی ادامه داد: این امکان وجود داشت که استانی که پایتخت می شود در این شاخص ها اول نباشد اما قم در همه شاخص ها اول شد و استان قم با فاصله زیادی از سایر استان ها این افتخار را کسب کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به عواملی که باعث این موفقیت شد گفت: دلیل این موفقیت این بود که در استان قم 10 سال است که این حرکت وجود دارد و تمام تلاش خود را برای رشد کانون ها بکار گرفتیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین روحانی ادامه داد:  ما در دوره های متعدد در طول این 10 سال اقدام به توانمندسازی مسئولان و کادر کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم کردیم و همزمان سعی کردیم تا ارتباط میان کانون ها وشبکه سازی میان آنها حفظ شود.

 

وی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی بهره مندی از برنامه های کانون های مساجد گفت: همه می توانند عضو سایت بچه های مسجد شوند و از برنامه های کانون های مساجد بهره مند شوند. علاقمندان میتواند وارد سایت بچه های مسجد شده و ثبت نام کنند و در صورت تمایل نیز می توانند عضو یک کانون مسجد شوند.