نخستین نشست شورای هماهنگی کانون‌های مساجد استان قم در سال 1400 برگزار شد
نخستين نشست شوراي هماهنگي کانون‌هاي مساجد استان قم در سال 1400 برگزار شد
به ریاست آیت الله سعیدی؛

نخستین نشست شورای هماهنگی کانون‌های مساجد استان قم در سال 1400 برگزار شد

نخستين نشست شوراي هماهنگي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد استان قم در سال 1400 با هدف هماهنگي و سياستگذاري فعاليت کانون‌هاي مساجد استان در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد.
شناسه خبر : 27451 تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان انتشار : ۰۸:۲۳

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای(فهما) از استان قم، نخستین نشست شورای هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم (ظهر چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه) به ریاست آیت الله سید محمد سعیدی و با حضور شهردار قم، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌های علمیه کشور و جمعی از مسئولان استانی در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد.

آیت الله سعیدی در این نشست با بیان اینکه امور مساجد باید به همت مردم و نهادهای داخلی خود مساجد رقم بخورد و به نهادهای دیگر وابسته نباشند، اظهار کرد: گروه های فعال در مساجد مانند بسیج و کانون های فرهنگی هنری و سایر نهادها باید علاوه بر حفظ استقلال و دخالت نکردن در امور مربوط به یکدیگر مانند یک قطار به هم پیوسته باشند و هدایت این قطار به دست امام جماعت مسجد باشد.

وی با اشاره به شکل گیری شورای هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در هر استان گفت: این نشست ها باید پیگیری شود و نتیجه و خروجی جلسات ملموس باشد تا کارآیی لازم را داشته باشد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلمین روحانی مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم با بیان اینکه سایت بچه های مسجد بیش از سه سال است شروع به کار کرده است، گفت: در این سایت اطلاعات و اخبار کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و خدمات فرهنگی این کانون‌ها به صورت به روز بارگذاری می شود و تا کنون ۵۷۷ هزار و ۷۳۷ دوره آموزشی و یک میلیون و ۷۹۸ هزار فعالیت در این سایت ثبت شده و بیش از ۱۰ هزار کتابخانه در مساجد کل کشور به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری مسجد در کل کشور در این سامانه به ثبت رسیده است، افزود: کانون های ثبت شده در استان قم ۴۲۳ کانون است که از این تعداد  ۳۹۰ کانون برادران و ۳۳ کانون خواهران، ۳۴۱ کانون شهری و ۸۲ کانون روستایی هستند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان قم با بیان اینکه در کانون های مساجد، کلاس ها و دوره های فرهنگی هنری برای همه رده های سنی برگزار می گردد، گفت: این سایت خدمات فرهنگی مساجد را به مردم معرفی می کند و تا کنون در استان قم ۵۳ هزار و ۹۳۵ نفر در این کانون‌ها عضویت پیدا کرده اند و شماره ملی آنها در سامانه به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به لزوم هویت بخشی به کانون های فرهنگی هنری مساجد، گفت: تا کنون بالغ بر ۴۵ درصد مساجد استان قم کانون فرهنگی هنری دارند و باید با همکاری نهادهایی مانند سازمان تبلیغات و اداره اوقاف و سایر نهادهای مربوطه کانون فرهنگی هنری مساجد را تقویت کنیم و فعالیت های فرهنگی را در مساجد بیمه کنیم.

روحانی با بیان اینکه تمام فعالیت های فرهنگی مساجد دراین سایت به اشتراک گذاشته می شود افزود: سایت بچه های مسجد بستر مناسبی برای الگوگیری از مساجد نمونه در زمینه فعالیت های فرهنگی است تا سایر مساجد هم بتوانند فعالیت های مشابه را در مسجد خود پیاده سازی کنند.